25.-26. 4. - Den Země

Exkurze do Polska

Dne 13.- 15. března 2019 se žáci druhého stupně základní školy v Krásné Lípě zúčastnili exkurze do Polska, kde si prohlídli město Krakov, solné doly Wieliczka, koncentrační tábor Osvětim a vyhlazovací tábor Březinky.

Město Krakov je historické město založené knížetem Krakem.

Fotka u jednoho ze symbolů Krakova, draka.

Katedrální bazilika svatého Stanislava a svatého Václava
Arcidiecézní kostel stojí na Wawelském pahorku v Krakově. Je to polské posvátné místo velkého národního a historického významu a je i polskou kulturní památkou. Zde byli korunováni polští králové, z nichž mnozí jsou tu pohřbeni, stejně jako svatý Stanislav, svatá Hedvika a další významné osobnosti polského národa.

Mariánský kostel v Krakově
Na fotografii vidíte věže, které podle legendy postavili dva bratři, kteří se vsadili, o to kdo postaví vyšší věž. Bratr, co postavil věž menší, zabil svého bratra a považoval vyšší věž za svou, ale potom spáchal sebevraždu.

Solné doly Wieliczka
Nejstarší solný důl, který je hluboký 327 metrů a chodby dosahují až 300 km, patří mezi světové dědictví UNESCO. V dole se sice už sůl netěží, ale sůl tam můžete vidět dodnes. Během druhé světové války byl důl využíván německými okupanty pro válečnou výrobu.

Vyhlazovací a koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz) a Březinky (Birkenau)
Byl založen na příkaz Adolfa Hitlera Rudolfem Hössem který nechal v těchto táborech zabít přes 3 miliony lidí, vice než 90 % byli Židé. Většina vězňů byla zabita v plynových komorách a smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a pseudolékařskými experimenty.

Kovový nápis "Práce osvobozuje", stěna, kde stříleli vězně, hlídací věž, spalovací pece, vstupní brána do Birkenau, vězeňské domy, vězeňské postele, vězeňské toalety, šibenice, kde byl pověšen zakladatel Rudolf Höss, vagon, ve kterém se tlačilo až 70 lidí, dům doktora Mengeleho... koncentrační tábor Auschwitz-Birkenau.

Zdeněk Dohnal

Duben
  • 8,00 - I.A, IV.A - divadelní představení (divadlo Vdf.)
  • V. B buchtobraní
  • Odznak všestranosti
  • 9. roč. - VĚNEČEK
  • Zápis do prvních tříd14:30- 17: 00
  • Bubnování
  • Dětská univerzita
  • Šluknovský správňák
  • III.C - pečení velikonočních jidášů
  • 14,00 - 17,00 - konzultační hodiny VI.A
  • IV.B - exkurze Zubrnice
  • III.C - Velikonoční tvoření s rodičiOd 16,30 hod.
23 24 25 26 27 28